O Kadının Cezası Belli Oldu

17.10.2019 / Genel / Seyahat

İstanbul Havalimanı’ndan Bodrum’a yapılacak seferin gecikmesi nedeniyle görevli personele hakaret eden o yolcunun cezası belli oldu.

O Kadının Cezası Belli Oldu

İstanbul Havalimanı’ndan Bodrum’a yapılacak seferin gecikmesi nedeniyle yer hizmetlerinde çalışan Tuğçe Sevi adlı personele hakaret eden yolcu Fatma Funda Esenç’e, “Hakaret” suçundan dava açılmıştı. Davanın sonuçlanması ile Fatma Funda Esenç bin 740 lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

25 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Havalimanı’ndan Bodrum’a yapılacak seferin gecikmesine sinirlenen Fatma Funda Esenç, havayolu şirketinde yer hizmetlisi olarak görev alan personele ağza alınmayacak hakaretler etmişti.

Olayı videoya çeken diğer yolcuların, kaydı sosyal medya da paylaşmaları sonucu Fatma Funda Esent tüm Türkiye’nin tepkisini almıştı. Videoları izleyen Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, Fatma Funda Esenç hakkında “Hakaret” ve “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlarından 9 ay 15 günden 3 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle, dava açmıştı.

Gaziosmanpaşa 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya müşteki Tuğçe Sevi avukatı Hazal Algan Canseven ile birlikte katılırken, duruşmaya gelmeyen sanık Fatma Funda Esenç’i avukatları temsil etti.

o kadının cezası belli oldu

Savunması Şaşırttı

Duruşmada, sanık Fatma Funda Esenç’in ara celsede mahkemeye savunmasını yazılı olarak sunduğu belirtildi. Fatma Funda Esenç’in savunmasında, “Babam ameliyat olacaktı. Bilerek bekletildim. Gülerek dalga geçtiler. Stresliydim. Pişmanım” dediği anlatıldı.

Tuğçe Sevi Cezalandırılmasını Talep Etti

Tuğçe Sevi ise ifadesinde şu cümleleri kullandı:

Bana iddianamede belirtilen sözlerin hepsini söyledi. Şikayetçiyim. Dalga geçmedim. Gülerek dalga geçerek cevap vermedim” dedi. Sevi’nin avukatı ise, “Sanık alenen müvekkilime aşağılayarak hakaret etmiştir. Müvekkilim dalga geçecek şekilde sanığa cevap vermemiştir. Sanığın suçtan kurtulmaya yönelik bu beyanını kabul etmiyor, cezalandırılmasını talep ediyoruz

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Fatma Funda Esenç’i “Hakaret” suçundan bin 740 lira para cezasına çarptırarak hükmün açıklamasını geri bıraktı.  Mahkeme, “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan ise suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Fatma Funda Esenç’in beraatına hükmetti.

Karara İtiraz Etmeyeceğiz

Tuğçe Sevi, adliye çıkışında avukatı Hazal Algan Canseven ile birlikte yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Müvekkilimin görevini icra ederken başına böyle bir olay geldiğini, sadece bir uçak rötar yaptı diye hiç kimsenin bir suçu olmayan çalışana bu şekilde sözler sarf etmesinin uygun olmadığını belirtmiştik. Nitekim mahkeme de bugün belirttiğimiz beyanların çerçevesinde suçun oluştuğuna karar verdi. Bundan sonra da sürecin takipçisi olacağız. Bizim açımızdan suçun oluştuğu yönünde karar verildiği için karara itiraz etmeyeceğiz.