Seçim Yanılgısı

3.04.2019 / Deneme

Lütfen kavga etmeyin. Dünyada herkese yetecek kadar mikrop var.

Seçim Yanılgısı

Bu günlerde yeni bir akım olarak dikkat çeken trashtag etkinliğini değerlendirerek başlayalım.

Çevremizi temizlemek yahut temiz tutmaya çalışmak gibi bir amacınız varsa, boş verin. Çevreniz asla temiz olmayacak. Daha doğru ifade edecek olursak çevreniz asla sizin onu bıraktığınız halde kalmayacak.

Evinizi tertemiz bıraksanız bile, tatilden döndüğünüzde evinizi toz içinde kalmış bulacak; yenice yıkadığınız arabanız, eğer bahar aylarında iseniz uçuşan polenler, tohumlar ve yapraklar, seyir halindeyseniz camınıza yapışan sinekler ve böcekler, park etmişseniz kuşlar tarafından dakikalar içinde pisletilmiş olacaktır.

kuş pisliği

O halde insanı tekrar ve tekrar temizlik yapmaya iten güç ne olabilir? Bu gücün doğa sevgisi gibi bir şeyden kaynakladığını düşünenler varsa, yanıldığınızı anlatabilmek için doğanın yıkıcı ve bizim temizlik anlayışımıza aykırı sonuçlarından yüzlercesini daha örnek olarak verebiliriz.

Pislik içinde yaşayan insanlarla, hijyen hastası insanlar arasında; daha uzun ömürlü yaşam bakımından da belirgin bir fark olmadığına göre; bu yazıyı okuduktan sonra temizlikten vazgeçmeyi ve temizlik malzemesi üreten dünya şirketlerini çökertmeyi aklınızdan geçirebilirsiniz. Zaten doğaya ve insan sağlığına en çok zarar veren şeylerden birinin bu temizlik malzemeleri olduğunu düşünmek sizi bir nebze daha pis olmaya yaklaştıracaktır diye umuyorum.

Belki zaman içerisinde bağışıklık sisteminiz hiç olmadığı kadar güçlenecek ve tıpkı doğadaki birçok canlı gibi ilaçlara bağımlı olmadan yaşamaya da başlayacaksınız. Gözleriniz ışıldamaya başladı bile. Kim bilir belki kanseri de tarihe gömeceksiniz.

O halde insan, çevresini neden temiz tutmak için bu kadar uğraşmaktadır? Milyonlarca temizlik malzemesi ve iş gücü 'çöpe' gitmekte değil midir?

Biz, kabafii ekibi olarak insanlar tarafından kirletilmiş bir yeri tespit edip fotoğrafladık. Sonra kadraja sığdığı kadarını temizleyip tekrar fotoğrafladık. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Peki temizliği bir farkındalık etkinliği olarak görmeyen diğer tüm hijyen meraklılarının amacı ne?

Tabağındaki kıldan tiksinen ve sonra iştahla 'temiz olduğundan emin olduğu' milyarlarca bakteriyi farkında olmadan yutan bir canlı türü müyüz acaba?

elimizdeki bakteriler

Konu temizlik bile olsa insanın nihai amacı kişiliğini gerçekleştirmektir tabi ki. Bunu çeşitli şekillerde göstermek ister sadece. Bazıları bunu bağlı bulunduğu dinin temizlik ilkeleri ile ilişkilendirir, bazısı gelenek görenekleri çerçevesinde bir temizlik anlayışı geliştirir.

Tuhaftır ki insanlar seçimlerini olayların sonuçlarına bağlamak ister; fakat arabasını korumak için yaptırdığı otoparkın bir gün arabasının üzerine çökebileceğini düşünmek istemez. Çöktüğünde ve belki sevdiği birini orada kaybettiğinde otoparklardan ölene kadar korkacağını yahut nefret edeceğini kestiremez.

İster ki, hep güzel ve temiz kalsın, kalması gerekenler. İster ki en azından yüreği temiz kalsın.

Yüreğinin temiz kalabilmesi için kaç kez düşmesi gerektiğini, üstünün başının çamura bulanması gerektiğini ve yine de düşmekten korkmaması gerektiğini hesaplayamaz.

çamurdaki çocuk