Tik Tok Çılgınlığı

28.08.2019 / Bilim / Teknoloji / Eğlence

Sosyal medya son yıllarda o kadar hayatın bir parçası oldu ki her geçen gün yeni bir mecra ve yeni bir akım karşımıza çıkıyor.

Tik Tok Çılgınlığı

Fenomenlik” terimi ilk kez Twitter ile yaygınlaştı. Sonrasında ise bir akım gibi çoğaldı gitti. Şu sıralar herkes fenomen olmak için birbirinden farklı içerikler oluşturuyor. Yapılan içerikler sayesinde kimileri fenomen olurken kimileri de komik duruma düşüp bu hayalden vazgeçiyorlar.

TikTok Çılgınlığı

Son yılların en büyük çıkışını yakalayan TikTok, aslında bir dublaj uygulaması. TikTok fenomenleri 15 saniyelik ses kayıtlarını kullanarak dublaj videoları çekiyorlar. Sonra bu videoları paylaşarak popüler olmaya çalışıyorlar.

TikTok Çılgınlığı

2018 yılında ABD ve Avrupa’da hem iOS hem de Android platformunda en çok indirilen mobil uygulama olmayı başaran TikTok, Türkiye’de 21 Ocak 2019 itibariyle Android’te sosyal platformlar arasında en fazla indirilen uygulama olmayı başarıyor.

TikTok’un, dünya internet trafiğinin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan video içeriklerindeki payı da gittikçe artıyor. 1 milyarı aşkın internet kullanıcısıyla dünyanın en büyük internet nüfusuna sahip olan Çin’de Kasım 2018 itibariyle trafiğin yaklaşık yüzde 10’u tek başına TikTok’tan geliyor.

TikTok Ceren Solmaz

1 milyar indirmenin 663 milyonunun 2018 yılında gerçekleştiği belirtiliyor. Facebook, geçtiğimiz yıl toplamda 711, Instagram ise 444 milyon indirme almıştı. Bu sayılara göz attığımızda kullanıcı kitlesi veya içerik kalitesi tartışmalı olsa da ortada gerçekten büyük bir ticari başarının olduğu kesin. Bakalım TikTok çılgınlığı daha ne kadar sürecek.

TikTok Videoları

Tik Tok Tehlikesi

TikTok’un çok yaygın olarak kullanılmasına karşılık kullanıcılarının büyük bir kısmı genç profil. TikTok kullanıcılarının %58’lik kısmını 11-35 yaş aralığı oluşturuyor. Bu yaş aralığında %40’lık kullanım oranı ise 11-20 yaş aralığı olarak belirtilmiş.

TikTok Videoları

Bu rakamlara göre, gençler TikTok uygulamasında çok fazla vakit geçiriyor. Diğer sosyal medyaları da kullandıklarını varsayarsak, günümüz gençlerin sosyal hayatları oldukça düşük. Bu da ileride ciddi sorunlar doğurabilir.

TikTok’a kayıt olduğunuz zaman insanların en kadar boş videolar çektiğini anlayacaksınız. Aslında bunu anlamanız için kayıt olmanıza gerek yok. Buradan TikTok’un en popüler videolarına erişebilirsiniz.

TikTok

Yaş Kısıtlaması

Küresel video topluluğu olan TikTok, dünya genelinde 1 milyar indirme sayısını aştı. Bu kadar geniş kitleye hitap eden uygulamayı kullanmak için belirli bir yaşı geçmeniz gerekiyor.

TikTok Videoları

TikTok yetkilileri 13 yaşından küçük olanların uygulamayı kullanmasına izin vermiyor. 18 yaşını doldurmayan kullanıcılarının da ebeveynlerinden izin almadıkları taktirde kullanımlarını engelliyor.

TikTok Ceren Solmaz

Nereden Çıktı Bu Tik Tok

Çinli internet teknolojileri şirketi ByteDance, 2016 yılının eylül ayında Çin’de Douyin adlı video paylaşım platformunu kullanıma açtı. Şirket, Douyin’i 2017 yılının eylül ayında TikTok adıyla uluslararası pazarların da kullanımına sundu.

TikTok Eğlence

ByteDance, 2017 yılının kasım ayında 1 milyar dolara Şangay merkezli müzik paylaşımına odaklanan ve aynı zamanda ABD’de California’da da ofisi bulunan sosyal medya platformu musical.ly’i satın aldı. ABD’deki genç kullanıcıları hedefleyen Çinli şirket, 2 Ağustos 2018'de TikTok ile musical.ly uygulamalarını ve kullanıcı veritabanını tek bir uygulamada birleştirerek TikTok ile yoluna devam etme kararı aldı. İşte ne olduysa, bu tarihten sonra oldu.

TikTok Popülerliği

İnternet üzerinde kısa video uygulaması olarak ilk karşımıza çıkan Vine, Twitter tarafından satın alındıktan kısa süre sonra kapatıldı. Twitter’ın Vine’ı kapatması TikTok’un popülerliğinde güzel bir etken oldu.