Web 2.0 Araçları: Kahoot

15.06.2021 / Eğitim

Havaya, suya ve birbirimize bağımlıyız. Ve belki internete de..

Web 2.0 Araçları: Kahoot

Günlük hayatta pek çok problemin çözümü için internetteki bilgilere müracaat ederiz. İnternet temelli programlar sayesinde sosyal yaşantımızda hissedilir derecede bir konfor edindiğimizi söyleyebiliriz. İnternetin neredeyse sınırsız ve süresiz olarak sağladığı bilgi ve iletişim imkânlarının yanı sıra; ulaşımdan sağlığa, gıdadan giyime, endüstriyel olarak üretim ve tüketim alanlarının her birinde internet olanaklarını etkili şekilde kullandığımız bir çağdayız.

Elbette bu olanaklardan eğitim alanlarında faydalanmamak düşünülemez. Kara tahtanın yerini sırasıyla tepegöz, projeksiyon ve akıllı tahta gibi teknolojik cihazların aldığı bir çağda; interneti etkili kullanabilen bir eğitmen olabilmek de önemli hale gelmiştir.

*Bir insanın beyninde sinaps oluşturmak için yüzlerce tekrar gerekirken, oyun sayesinde tekrar sayısının iki haneli rakamlara kadar düştüğü gözlenmiştir.

Eğitim alanında teknolojiyi etkin olarak kullanmak demek sunu hazırlayıp, kitaptan okur gibi öğrencilere okumaktan ibaret değildir. İyi bir eğitmen öğrencilerle etkileşimini artıran, onları derse aktif bir şekilde dâhil edebilen ve onların motivasyonlarını üst düzeyde tutabilen biri olmalıdır. Bunun için eğlenerek öğrenmeyi sağlayan uygulamaları bilmek ve yeterli düzeyde kullanabilmek gibi bir sorumlulukla yüzleşmesi gerekecektir.

Günümüzde eğitimi destekleyen birçok ücretsiz uygulama mevcuttur. Bunun dışında, bu aplikasyonlara (store uygulamalarına) alternatif olarak “Web 2.0 Araçları” olarak isimlendirilen ve cihazlarımıza herhangi bir program indirmeden online olarak kullanabildiğimiz internet sayfaları da mevcuttur.

Bu yazıya ilave ettiğim galeride; Kahoot isimli Web 2.0 aracının nasıl kullanılacağını resimlerle tarif etmeye çalışacağım. Uygulamayı derslerde öğretme amaçlı ya da aile içinde eğlenme amaçlı da kullanabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin :)

web 2 araçları galeri görseli