Yaşamayı Bırakın

26.01.2021 / Deneme

Yanlış anlaşılmaya müsait olmayan tüm sloganlar yalandan ibarettir.

Yaşamayı Bırakın

Hayvanları yemeyi bırakın (stop eating animals), gezegeni kurtarın (save the planet), avlanmayın (no hunting) gibi sloganlar atıldığını göreceksiniz.

hayvanlar ile ilgili slogan

Gerçekte atılması gereken slogan şudur:

“Yaşamayı bırakın.” (stop living)

Biliyorum bu konuda pek çok şey yazdım zaten. Ama inanın insanoğlunun kandırmacalarından daha önemli bir gündemim yok. Herhangi bir spor dalıyla, siyasetle ya da magazin içerikli bir durumla ilgili de yazabilirim. Elimden gelir. Beni amacımdan saptıracak yüzlerce konu bulabilirim yazacak. Öyle mi yapmalıyım?

Uyuyanları uyandırmamak için parmak uçlarımda yürüyebilirim. Gözlerimi kaçırabilir, kulaklarımı tıkayabilir, olan şeyler olmuyormuş gibi davranabilirim.

Rol yapabilme ile ilgili yetilerimi kullanabilirim. Maske takabilirim. Kostüm giyebilirim.

“Yaşayabilirim!”

Günümü gün ederken maneviyatı yüksek biri olduğumu ifade eden şiirler kaleme alabilirim.

şiir kaleme almak

İyi niyetle idare ettiğim günlerdeki gibi yapabilirim. Kendimi kandırabilirim.

İntihar edemem elbette. Bir cana da kıyamam. Birinden ölmesini de isteyemem. Ama kandırmacalarımızdan bahsedebilirim size.

Yaşadığımız hayatta ulvî ve ilahî bir makama yolculuk yaptığımızı hissettiren ve bu yolculuğumuz esnasında gözyaşlarımızla süslediğimiz dualarımızdaki ve ibadetlerimizdeki yalan dolanı ortaya dökebilirim.

Acı içinde ölen masum insanlara yönelik dişe dokunur hiçbir faydamızın olmadığı veya kalıcı hiçbir çözüm üretemediğimiz gerçeğini haykırabilirim.

acı çeken masumlar

Sözü uzatma da sadede gel diyecek olursanız; işte bunu da yapabilirdim.

Eğer sizler gibi olmasaydım.