Blogerlar İçin Sosyal Medyanın Önemi

15.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Blog yazarları, web sitelerine ziyaretçi çekerek hem okunmalarını hem de çeşitli reklam yöntemleri ile kazançlarını arttırmak isterler.

Blogerlar İçin Sosyal Medyanın Önemi

Blog yazarları olarak en büyük isteğimiz web sitelerimize çok fazla ziyaretçinin gelmesidir. Ne kadar çok okurumuz olursa yazı yazma isteğimiz de bir o kadar artar. Yazılarımızın okunması işimizi doğru yaptığımız anlamına gelir.

blog yazarları

Web sitesi olup da yazı yazan blogerlar, hemen hemen buldukları tüm sosyal medya hesaplarına üye olurlar. Bu üyelikler sayesinde hem diğer blogerları takip ederler, hem de makalelerini kendi profillerinde paylaşarak web sitelerine ziyaretçi çekerler.

Blogerlar, ne kadar çok sosyal medya hesabı kullanırsa kendileri için o kadar iyi. Bu sayede daha fazla kişiyi web sitelerine çekmiş olurlar. Fakat bazı sosyal medya hesapları vardır ki, blogerlar için vazgeçilmezdir. Şimdi bunları sırası ile inceleyelim.

Instagram

Benim kişisel istatistiklerime göre en çok faydalı sosyal medya sitesi Instagram. Biliyorsunuz ki Instagram’da link paylaşımı yapılmıyor. Şimdi neden en faydalı site olarak Instagram’ı önerdiğimi soracaksınız. Eğer iyi bir takipçi kitleniz var ise, hikâyelerinizde reklam yapabilirsiniz. Hikâyelerinizde reklam yapabilmeniz için en az 10 bin takipçiniz olmanız gerekiyor.

24 saat içerisinde hikâyelerin silinmesi bizim için avantajdır. Sürekli aynı makaleyi paylaşabiliriz. Tabi her gün paylaşmak insanları sıkacaktır. Mutlaka farklı farklı makaleleriniz olsun. En azından bir makaleyi ay içerisinde en fazla 3 ya da 4 kere paylaşın. Daha fazla paylaşmanız sizin zararınıza olabilir. Okurlarınız sizden sürekli yeni makaleler isteyecektir. Aynı makaleleri sürekli paylaşmanız takipçi kaybınıza yol açabilir.

twitter önemi

Twitter

Twitter’da sözler paylaşarak ve etiketler kullanarak kısa zamanda takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Instagram’da olduğu gibi link paylaşmak için 10 bin takipçi toplamanıza da gerek yok. Dilediğiniz zaman paylaşımlara link ekleyebilirsiniz.

Twitter’da takip etme üst limiti de bulunmuyor. Yani dilediğiniz kadar kişi ile karşılıklı takipleşin. Siz ne kadar çok kişiyi takip ederseniz, o kadar çok kişi sizi takip eder. Metin Şentürk ve Haluk Levent gibi ünlü isimler de bu yöntemi kullanıyor.

Facebook

Facebook’ta maksimum 5000 kişi ile arkadaş olabiliyorsunuz. Bu sayı blogerlar için oldukça az bir sayıdır. Fakat Facebook’un diğer sosyal medya sitelerine göre büyük bir avantajı var. Bu da Facebook bünyesinde açılmış olan gruplardır. Grupların her birinde makalelerinizi paylaşabilir ve okur sayınızı hızla arttırabilirsiniz.