Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

12.3.2019 / Genel / Çevre

Evde hayvan beslemek, özellikle küçük çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuklar hayvanlardan birçok şey öğrenebilirler.

Evde Hayvan Beslemenin Faydaları

Aile bireyleri ve evcil hayvan arasında kurulan bağ, sevgi ve sorumluluk duygularını geliştirir. Bu sayede evde bir hayvan ile büyüyen çocuklar ise, yetişkin oldukları zaman daha çok sevgi ve saygılı karaktere sahip olmuş olurlar.

Belki evde hayvan beslemek istemeyebilirsiniz. Bir bahçeniz var ise burada besleyebilirsiniz. Ya da sokak hayvanları için birtakım çabalar sarf edebilirsiniz. Evde hayvan beslemeniz için size bazı sepetler sunacağım.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar Hayatınızı Düzene Sokar

Özellikle bekar hayatı yaşayan kişiler için evcil hayvanların önemi çok fazladır. Hayvanın sorumluluklarını üstlenecekleri için birtakım rutin işler yapmaları gerekecek. Örneğin her gün eve belirli saatlerde gelip, belirli günlerde evdeki hayvanları ile ilgilenmeleri gerekecek. Onları gezdirmek, yemek yedirmek ve hatta onlarla sohbet etmeleri gerekecek.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar İle Siz de Sosyalleşin

Özellikle evcil köpeğinizi dışarıda gezdirirken birçok insan ile sohbet edebilirsiniz. Siz istemeseniz bile sevimli dostunuz tüm insanları sizin yanınıza çekecektir. Bu sayede yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Üstelik köpek yerine maymun ya da iguana gibi sıra dışı bir hayvanınız var ise, tüm ilgi sizde olabilir.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar Moralinizi Yükseltir

Moralinizin yerin dibinde olduğu bir anda bile gelip size şirinlik yapan bir kediyi gördüğünüz zaman hemen asık suratınız gider yerine gülümseyen bir surat gelir.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar Sayesinde Hareket Edersiniz

Çok sıradan bir hayatınız var ise mutlaka bir evcil hayvan edinin. O hayvanın bakımı sayesinde sürekli oturmak yerine hareket etmiş olursunuz. Bir köpeği gezdirdiğinizde, evinizdeki kuşun kafesini temizlediğinizde ya da sokak hayvanları beslemeye çıktığınızda hareket ederek egzersiz yapmış olursunuz.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar Çocuklarınızın Gelişimine Katkı Sağlar

Hayvanlar çevreye ve doğaya karşı çok fazla duyarlıdır. Evde bir çocuğunuz var ise hayvanlardan bu özelliği alacaktır ve doğayı koruyan bir çocuğunuz olacaktır. Anı zamanda hayvanların karşılıksız sevgilerini de kendisine örnek alan çocuklar, şiddeti kınayarak daha merhametli yetişkin olabilirler. Hayvanlar sayesinde paylaşmayı öğrenen çocuklar, aynı zamanlar empati kurma özelliklerini de geliştirmiş olurlar.

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil Hayvanlar Stresinizi Azaltır

Özellikle İstanbul gibi kalabalık bir yerde yaşıyorsanız stres her an sizin içinizde demektir. Fakat hayvanların size olan sevgisi ve ilgisi tüm bu stresi unutmanızı sağlayacaktır. Örneğin, bilgisayar başında bir iş ile uğraşırken klavyenizde gezen evcil kuş, size daha fazla motivasyon verecektir.