Gözlem Kültürü

25.04.2021 / Deneme

Dünyada pek çok problem bulunur ve bunları gözlemlemek oldukça geçerli bir meşguliyettir.

Gözlem Kültürü

Gündemimizi işgal eden bir konuyu tahlil edebilmek son derece önemlidir. Belki de dünyadaki en büyük işlerden biridir. Sorunları çözmek, hastalıklara deva bulmak ya da bir ihtiyacı giderebilmek için öncelikle söz konusu durumu düzgün bir şekilde irdeleyebilmeniz gerekir.

Bunun için çeşitli yöntemlere, tecrübelere ve materyallere başvurabilirsiniz. Eldeki bulguları, konuya ya da alana ait bilgilerle eşleştirmek ve yeni bilgi ve sonuçlar çıkartmak gibi bir işlem söz konusudur bu durumda.

tahlil etmek

Dünyada pek çok iş böyle çözümlenir.

Çözümlenir dediğime bakıp da gerçekten işlerin böyle yürüdüğünü düşünmeyin lütfen.

İnsanoğlu gözünün önündekini bile çözümlemekten aciz bir varlıktır. Elindeki tüm bulgu ve bilgileri daima kendisini kandırmak için kullanır ve işte tam da bu yüzden hiçbir şeyi çözemez.

Böyle bir amacı da yoktur.

çözme amacı olmamak

Onun işi, günü kurtarmak ve kendisini bir şey yapıyor hissetmekten ibarettir.

Tüm gayretini buna harcıyor gözükmekle gurur duyar. Tüm ağdalı ifadelerini, çözümünü olabildiğince havalı bir biçimde sunmak ve hak ettiği takdiri alabilmek için seferber eder.

Kendisinden önce aynı amaca matuf olarak yazılan ve çizilen eserleri referans gösterebilmek muhataplarının da iyi hissetmesini sağlar. Çünkü bir şeyleri çözmüş gözükebilmesi için yalnızca kendi bilgisi yeterince ikna edici olmaz çoğu zaman.

Dünyada kaç kişinin hangi sebeplerle öldüğünü bilimsel olarak sağlam kaynaklar veya akademik unvanlar aracılığıyla açıklayabildiği ve kendisine toplumda bir hayran kitlesi oluşturabildiği ölçüde çözümcüldür.

hayran kitlesi edinmek

Zulme dayalı ölümleri, küresel dengesizliğe dayalı açlığı ya da vahşete dayalı çileleri bitirmek söz konusu olduğunda ve tüm sorunlara kalıcı çözümler üretecek biri çıktığında; buna şiddetle karşı çıkacak ve statüsünün devamı için kendisi dışında kalan hemcinslerinin ve elbette diğer canlı türlerinin yok olup gitmelerine seyirci kalacaktır.

Çünkü okuması gereken kitapları, devam ettirmesi gereken kariyeri, bitirmesi gereken projeleri ve çözmesi gereken problemleri nedeniyle oldukça meşguldür ve dünya için yapabileceği şey işte tam da bunlarla sınırlıdır.