Kusmak Orucu Bozar mı?

08.04.2022 / Din / Genel

Kusmak vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz.

Kusmak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayı içerisinde bazı sorular da sık sık yanıtı aranıyor. Bazen istem dışı, bazen isteyerek yapılan kusmanın orucu bozup bozmayacağı merak ediliyor. Peki, kusmak orucu bozar mı? Kusmak ve oruç bozulması konusunda Diyanet’in yorumu ne? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Diyanet’e Göre Kusmak Orucu Bozmaz

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

Sorularla İslamiyer Sayfasına Göre Oruç Bozulmaz

Sorularlaislamiyet.com sayfasında da benzer bir soru yer alıyor. Yine burada verilen cevaba göre de kusmanın şiddeti ne olursa olsun orucu bozmuyor. Sadece kasten kusmak orucu bozuyor. Kasten oruç bozun bir kişi ise sadece o günü kaza etmesi yeterli olacaktır.

Kaynak