Logolarda Multirenk

5.11.2019 / Eğitim / Genel

Birden fazla rengin bir araya gelmesi ile tasarlanan yeni nesil logolar, günümüzde birçok dev şirket tarafından tercih edilmektedir.

Logolarda Multirenk

Multi renk birçok rengin bir arada kullanılması demektir. Multi İngilizce bir terim olarak geçmektedir. Günümüz döneminde logolarda birden fazla renk kullanılmaktadır. Genellikle birçok işlevi içerisinde taşıyan firmalar kullanmaktadır.

İnsanlar ise multi renkli logoları gördüklerinde bir bölüme değil birçok şeyi ifade ettiğini düşünmektedir. Birçok rengin bir arada kullanılması dinamizm, karışıklık, enerji, işlevsellik, renkli, çeşitlilik katmaktadır.

show logo multirenk

Show TV firması tasarım yapılırken yapraklı bir çiçek görünümü verilmiştir. Çeşitli renklerle ve şeklin ortasında kanal ismine yer verilerek kanal ismine ve şekle dikkat çekilmiştir. Şekilde dikkat çekici renkler kullanılarak Show’un gösteri anlamıyla ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Logoda TV veya Kanal’ın kullanılmamasıyla, doğrudan kanal ismine yoğunlaşması amaçlanmıştır denilebilir. Logoda birden fazla rengin birlikteliği söz konusudur. Sarı, kırmızı, yeşil, mavi ve turuncunun çeşitli tonları kullanılmıştır. Yeşil ile güvenirlik, rahatlık, mavi ve lacivert ile büyüklük, derinlik kırmızı ile dikkat çekicilik, heyecan ve canlılık kanala yansıtılmaya çalışılırken, Sarıdaki geçicilik anlamı diğer renklerle bastırılmıştır. Birçok rengin bir arada kullanılmasıyla kanal logosunda bir yandan her kesimden, her görüşten insana hitap eden bir kanal görüntüsü oluşturulmaya çalışılırken diğer yandan kanalın her türden program içeriğine sahip olduğu mesajı verilmiştir. Çeşitli renklerin bir arada kullanımıyla kanala çok yönlülük imajı kazandırılmıştır