Stresle Başa Çıkmanın Yolları

18.09.2019 / Sağlık / Genel

Stres altında olan kişiler stres ile başa çıkmak yerine çoğunlukla strese yenik düşerek olayları daha da kötü hale sokarlar.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresi oluşturan ana etken olarak iş hayatı, okul hayatı ya da çevresel faktörleri görebiliriz. Fakat bu etkenler herkes için stres kaynağı olmayabilir. Bu sebeple bu etkenleri stres yapan içsel tepkilerimizi kontrol altına almamız gerekiyor.

Stresle başa çıkmadan önce stresin belirtilerini öğrenmenizde fayda var. Bu konuda yazdığımız makale için tıklayınız.

spor yapmak

Spor Yapmak

Çoğu insan spor yapmak için kendilerine bir zaman ayıramayacaklarını düşünürler. Bazıları da spora başladıkları zaman devamı getirmekten korkacaklar. Fakat şunu belirtmeliyim ki, spor yapmak stresin en büyük düşmanıdır.

Günlük hayatınızda çok fazla stresli oluyorsanız mutlaka düzenli spor yapın. Spor programınızın ağır olmasının önemi yok. Sadece belirli programlarda sürekli spor yapmalısınız.

kaliteli uyku

Kaliteli Uyku

Uzmanlara göre günün 8 saati uyumak gerekiyor. Bu da ömrümüzün 3’te biri ediyor. İnsanlar için bu kadar önemli olan uyku, stresinde önemli düşmanlarından birisidir.

Uykusuz kalan kişiler daha fazla stresli oluyorlar. Kaliteli uyku uyuyan kişiler ise güne daha dinç ve daha verimli başladıkları için stresten de uzak kalmış olurlar.

nefes almak tekniklerini kullanmak

Nefes Alma Tekniklerini Kullanın

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için nefes almaları gerekiyor. Bu yüzden aldığımız her enfes vücudumuz için de çok önemli. Nefesimizi ne kadar doğru alırsak vücudumuzun da dinlenmesine o kadar katkı sağlamış oluruz.

Yorgun bir vücut daha fazla strese maruz kalır. Yavaş ve ritmik nefes almak hem vücudu dinlendirir hem de stresle baş etmenizi sağlar. Nefes tekniklerini öğrenmenin en güzel yolu da yoga yapmaktan geçer.

düzenli yürüyüş yapmak

Düzenli Yürüyüş Yapmak

Düzenli yürüyüş yapmanın insanlar üzerinde çok fazla etkisi bulunuyor. Bu etkilerden bir tanesi de stresten kurtulmaktır. Özellikle deniz kenarı ya da doğanın içerisinde yapılan yürüyüşlerin insanlar üzerinde çok olumlu etkisi bulunuyor.

Düzenli yürüyüş yapmak ile ilgili yazdığımız makaleye buradan ulaşabilirsiniz.