Yeni Dünya

01.04.2020 / Deneme

Delik’in nasıl işlediğini biliyor musunuz Bay Trimagasi? / Belli ki biliyorum. Olay yemek yemek. (The Platform-2019)

Yeni Dünya

Dünyanın matematiksel bir şekilde yönetilmesi mümkün değildir.

Yıllarca okuduğum kitaplardan, izlediğim filmlerden, muhatap olduğum insanların davranışlarından ve elbette -birçoğu yalan yanlış aktarılmış da olsa- tarihsel olaylardan çıkarttığım sonuç budur.

tarihsel olaylardan

Aslında dünyadaki mevcut düzene ve geçmişteki bölgesel/küresel düzenlere baktığımızda sanki matematiksel bir tarafı varmış gibi gözüktüğünün farkındayım. Hatta günümüzde çeşitli öngörüleri olan ve bu öngörülerinde haklı çıkan insanların konuşmalarını dinledikçe ya da paylaştıklarını takip ettikçe; insanın çeşitli hesaplamalara dayalı bir düzen anlayışına sahip olmasının normal gözükeceğini de biliyorum.

Günlük hayatta, makarna fiyatlarını, benzin/mazot litre fiyatlarını, tek haneli yahut en iyi ihtimalle iki haneli indirim kampanyalarını takip eden, basit matematiklere sahip biz sıradan insanlar için bu durum kabul edilebilir bir şeydir.

benzin mazot fiyatları

Bizim dışımızda 'paraya para demeyen' üst düzey insanlar içinse durum epeyce farklıdır şüphesiz.

Onlar için para yerine daha özel bir kazanç söz konusudur. Birçoğu sahip olduğu şeylerin fiyatını bilmekle kesinlikle ilgilenmezler. Daha fazla kazanmak, daha çok şeye hükmetmek dışında artık onları tatmin edecek bir şey de yoktur dünyalarında. Bunu muhtemelen bir oyun olarak görürler.

Şeytanî bir zekâya sahiptirler ve zekâları adeta sahip oldukları birikimle doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

Gelelim bu ultra zengin insanlar ve onların dünyayı yönetme sistemleriyle ilgili öngörüsü olan insanlara. İster ekonomist olsun, ister sosyolog ya da astrolog, ister de sıradan vatandaş tabir edilen biri; dünya düzeni ile ilgili öngörüleri tutan her insan için iki seçenek bulunur. Ya bu öngörüler ciddi araştırmalara/tahminlere dayalıdır ya da bu adamlar zaten bilgiyi dünya düzenleriyle oynayanlardan almaktadırlar.

Her iki durumda da insanların bu öngörü sahiplerini dinlemekle kazanacağı bir şey bulunmamaktadır. Dünya kirleniyor, buzullar eriyor, küremiz ısınıyor, virüsler mutasyona uğruyor, ulusal düzen değişiyor gibisinden haberler; dünyayı yönlendirmeyi hedefleyen kişilerin hedeflerine hizmet etmekten başka hiç bir işe yaramazlar.

virüsler mutasyona uğruyor

On kuruş zam, iki kuruş indirim derken; paranın hiç bir değer ifade etmediği bir çağa geçmek an meselesidir artık.

Eski düzen yıkılır, yeni düzen kurulur ve insanlara oyalanacakları yeni oyuncakları dağıtılır. Konuşacakları konular belirlenir. Yeni kavgalara, sevinçlere, heyecan ve korkulara sahip olmaları sağlanır. Eskinin iyi ve kötü yanları, yeninin iyi ve kötü yanları mukayese edilecek kadar bir düşünme özgürlüğü muhakkak ayrılır.

Ne eskiyi seçebilmiş ne de yeniyi kabul etmişsindir. Zaten yaşaman bile bir lütuftur. Aldığın nefese şükredip şükretmemek ise sana kalmıştır.

Günümüzde tüm bu işleri planladığı düşünülen ve "organize akıl" gibi yeni birtakım kavramlarla anılmaya başlanan üst düzey insanlara gelince; onlar da kendilerince mutlu olma özgürlüğüne sahiptirler elbette. Ölüme çare bulamadıkları müddetçe.