Youtube'a İntikam Saldırısı

20.06.2018 / Bilim / Teknoloji

"Meme Balonlu Kız" şarkısı ile popülerlik kazanan Nasim Najafi Aghdam, ayrımcılıkla suçladığı Youtube’un Amerika’daki merkezine silahlı saldırı düzenledi. Saldırı da 3 kişiyi yaralayan Youtuber ardından intihar etti.

Youtube'a İntikam Saldırısı

Video paylaşım devi Youtube’un merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan Youtuber yanında getirdiği silah ile 3 kişiyi yaraladı. Ardından da intihar etti. Silah seslerini duyan Youtube çalışanlrı hemen binayı tahliye etti. Bazı çalışanların ofisteki masalarını barikat kurarak içeride kaldığı öğrenildi.

Saldırganın Amerika’da yaşayan 39 yaşındaki Azeri kökenli İran vatandaşı Nasim Najafi Aghdam olduğu açıklandı. Youtube fenomeni Aghdam Türkçe seslendirdiği “Meme Balonlu Kız” şarkısı ünlenmişti. Ünlü Youtuber kanalındaki videoların filtrelendiği gerekçesi ile Youtube bir hayli kızdı. Bu kızgınlık ile Youtube’a isyan videosu bile hazırladı.

Aghdam’a göre Youtube, videoların görüntülenme sayısı düşürdü. Bu durumdan rahatsız olan Youtuber “Youtube’un ayrımcılığına maruz kalıyorum. Eski videolarımın izlenme sayısı yüksekti. Ancak  filtrelenme sonrası videolarım hiç görüntülenmedi” şeklinde açıklama yaptı. Nasim Aghdam Facebook sayfasında da “Youtube’da eşit büyüme fırsatı yok” mesajını paylaştığı ortaya çıktı. Aghdam’ın babası da kızının Youtube’a, videolarını filtrelediği ve kendisine para ödemediği için kızgın olduğunu açıkladı.

Bilindi üzere video paylaşım sitesi olan Youtube, kullanıcılarının paylaştıkalrı videoalrın izlenme oranlarına göre içerik sağlayıcılarına ödeme yapıyor. Aghdam ise Youtube’un videolarına uyguladığı filtreleme nedeniyle kazancının azalmasından şikâyetçiydi. 15 Bin takipçisi olan Aghdam, bir çok videosundan para kazanamadığını açıklamıştı. Olay ile ilgili babası ise kızının Youtube’a kızgın olduğunu itiraf etti. Kızından iki gündür haber alamadığını açıklayan bana, kızının Youtube’dan para alamadığı için bu saldırıyı düzenlediğini öne sürdü.

Agham, daha önce paylaştığı Youtube videolarında dans ediyor, Azerice yemek tarifi veriyor ve müzisyen Tarkan ile hayali bir röportaj yapıyor.

Youtube’a sinirlenen ve 3 kişiyi yaralayan Aghdam, bu saldırının hemen ardından intihar etti.