Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

12.05.2020 / Genel / Tarih

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs tarihinde ülkemizin dört bir yanında ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanmaktadır.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkışı ve İtilaf Devletleri’ne karşı Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı gün olduğu için, her yıl 19 Mayıs gününde Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanmaktadır.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış ve 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü olarak resmiyete geçmiştir.

İlk kez Beşiktaş’ın girişimleri ile başlayan 19 Mayıs kutlamaları, yine ilk kez Fenerbahçe Stadı’nda kutlandı. Bu kutlamaya Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçeli sporcular da katılınca, spor günü haline gelmiş oldu.

atatürkü anma gençlik ve spor bayramı

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.

Türk gençliğinin Atatürk'e bağlılığının simgesi olan Sevgi Bayrağı, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere Samsun Valisi tarafından teslim edilir. Samsun’dan yola çıkan atletler Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs tarihinde Ankara’ya ulaşır ve tören esnasında Sevgi Bayrağı’nı Cumhurbaşkanına teslim ederler.

Ayrıca ülke genelinde her sokak ve caddede kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ankara hariç diğer illerde stadyumlarda da coşkuyla kutlanıyor.