Ebola Salgını

15.12.2021 / Sağlık / Tarih

Ebola Kanamalı Ateşi olarak da bilinen Ebola hastalığı, insanlarda ve insandışı primatlarda görülen ölümcül bir salgın hastalıktır.

Ebola Salgını

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilen Ebola’nın tanımlanabilen 5 çeşidi vardır. Bunlar:

  • Ebola Sudan
  • Ebola Zaire
  • Ebola Reston
  • Ebola Bundibugyo
  • Ebola Taï Forest

Adını Afrika’daki bir nehirden alan Ebola, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olan tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm boyundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

ebola nasıl bulaşır

Ebola Nasıl Bulaşır?

Ebola Kanamalı Ateşi hastalığı insanlara, hayvanların kan ve vücut sıvıları ile temas sonucu bulaşır. Genellikle bazı maymun türlerinden ve yarasalardan insanlara daha hızlı bulaştığı tespit edilen Ebola, kan ve vücut sıvıları (idrar, dışkı, kusmuk, gözyaşı ve anne sütü gibi..) ile insandan insana da bulaşabilmektedir. Günümüze kadar hava yolu ile bir bulaşma vakasına rastlanılmamıştır.

Ebola hastalığını geçirmiş bir erkek, iyileştikten iki ay sonrasına kadar meni yoluyla hastalığı yaymaya devam edebilir.

Ebola Ne Zaman Çıktı?

İlk olarak 1976 yılında Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı olarak ortaya çıkmıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde meydana geldiğinden hastalığa bu isim verilmiştir. Daha çok sahra altı batı Afrika ülkelerinde (Gine, Siera Leona, Liberya ve Nijerya) son olarak Kongo’da görülmüştür. 22.08.2014 tarihi itibarıyla 2698 vaka görülmüş, bu hastalardan 1428 kişinin ölümüne neden olmuştur.

ebola ne zaman çıktı

Ebola Hastalığının Ölüm Oranı

Ebola hastalığı için henüz belirli bir ilaç üretilmemiştir. Bu doğrultuda Ebola hastalığını henüz çözüme ulaşmamıştır. Ölüm oranı yüksek olan Ebola, bulaştığı kişilerin %50 – %80 oranında ölmesine sebep olmaktadır.

ebola ölüm oranı

Ebola Hastalığının Kronolojisi

Ebola ilk olarak Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ortaya çıkmıştır. Ölümcül nitelikteki bu hastalık tipik olarak Sahara Altı Afrikası’nın tropikal bölgelerinde salgın olarak görülmektedir.

İlk olarak ortaya çıktığı 1976 yılından 2013 yılına kadar ortalama yılda en az 1000 kişinin bu hastalığa yakalandığı açıklanmıştır. Bu hastalığın en büyük yayılım hızı ise 2014 Batı Afrika Ebola Salgını ile gerçekleşmiş, Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya en çok etkilenen ülkeler olmuştur.

Ebola hastalığı ile ilgili henüz bir aşı geliştirilmemiştir.

Ayrıca Bakınız