'Küçük Ayak' Efsanesi

5.11.2018 / Deneme

Bu tarz yazılarda bir spot belirlemeniz gerekir. Peki ne yazılır spotta? Vurucu bir giriş yahut konuyu özetleyen/açıklayan -karakter sayısı rakamlarla sınırlandırılmış- bir paragraf. Paragraf kısmını birazcık sıra dışılıkla halledebildiyseniz, geriye vurucu bir şeyler eklemekten başka bir şey kalmamış demektir.

'Küçük Ayak' Efsanesi

“Eğer gongçu değilsem, neyim o zaman ben?”

Bugün kızımla izlediğim bir animasyondan bahsedeyim size. “Küçük Ayak” filmi. Film sorgulama üzerine.

Biraz dağınık ilerleyip sonra toparlayalım. İnançtan bahsedelim. İnançla ilgili en sevdiğim tanım; “Görünen şey bilinen şeydir, inanç görünmeyen şeylerle ilgilidir” şeklinde ifade edilebilecek bir cümleden ibaret. Peki ya görmeden inanılan birtakım şeyler, birilerinin uydurmalarından ibaretse? Görmeden inandıklarımızı, sırf inanç konusu oldukları için sorgulamaktan kaçınır mıyız?

küçük ayak efsanesi

Günümüzde ve geçmişte “din afyondur” sözünü haklı çıkartacak acı tecrübelerin yaşanmasının temelinde işte bu sorgulamaktan kaçınma dürtüsü etkilidir maalesef. İnançları sorgulamak hep olumsuz çağrışımlar uyandırır. Sorgulamakla ilgili o kadar çok manipülasyona maruz kalırsınız ki, artık gördüklerinize bile kör olmaya hazırsınızdır. Ya da zaten görmediğiniz ve fakat inanmamanız gerekenlere inanmakla ilgili ikna edilirsiniz.

Şimdi de görüp bildiğimiz şeyleri ele alalım biraz. Bir zamanlar dönmediği ve düz olduğu sanılan bir dünyada yaşıyoruz. Merak etmeyin, dünya düz müdür yuvarlak mıdır tartışmasına girmeyeceğim. Sadece sanrılarımız gördüklerimizden mi, görmek istediklerimizden mi etkileniyor, bunu açıklamak istiyorum. Dünyadaki en iddialı olan ama hiçbir şey iddia etmeyen cümleyi hatırlıyor musunuz? “Bir şey biliyorsam o da bir şey bilmediğimdir”. “Sanrılarımız ne kadar güçlüdür?” yahut “Bilgi güç müdür?” sorularını bir soralım kendimize. Tahmin edeceğiniz üzere bu soruların sorulması fikri benden değil, filmden çıkmakta. Görüp bildiğimiz şeylerin, inançtan çok da farklı olmadığını görebilirseniz ne mutlu size.

küçük ayak üzerine

Gelelim toparlama kısmına. “Cahillik mutluluktur” düşüncesi ve inancıyla, yıllarca bir gonga kafa atıp durduysanız; sorgulamaya başladığınızda hissedeceğiniz ilk şeyin özeti, spotun hemen altındaki ifadede saklıdır.

küçük ayak cahillik mutlulukturKabafii Reklam Alanı