Önemli Olmak İster Miydiniz?

18.09.2023 / Deneme

...

Önemli Olmak İster Miydiniz?

Geçen gün sosyal medya hesabımdan bir anket yapmak istedim. “Önemli olmak ister miydiniz?” diye sordum. Ankete katılanlardan bazıları “zaten öyleyim”, bazısı “evet, neden olmasın”, bazısı ise “hayır, istemem” seçeneğini işaretledi.

Anket sonuçlandığında takipçilerimin önemli olmaktan ne anladıklarını merak ettiğim için “Hangi konuda önemlisin, hangi konuda önemli olmak istersin, neden önemli olmak istemiyorsun” sorularını yönelttim ve yanıt vermelerini bekledim. Normal zamanda yanıt kutusunda kırk küsur ileti bulurdum; ama bu kez üç yanıt bulabildim. Toplamda iki kişinin yazdığı üç yanıt.

 

“Bu kadar kötünün olduğu dünyada iyi biri olduğum için önemli olduğumu düşünüyorum.”

“Ama yine de insanlık için bilimde, sanatta faydalı şeyler yaparak daha önemli olmak isterdim.”

“Önemli biri olmak, ağır vicdan yüküne sebep olabilir... Bu yüzden istemem.”

 

Yalnızca bu üç yanıt. Demek ki önemli olmak çoğumuz için çok da önemli bir şey değil diye düşündüm.

İnsanlar çevrelerinde olup biten pek çok şeyden şikâyet ederler. Çoğumuz böyleyiz. Ve bazen önemli biri olup bazı sorunları çözüme kavuşturmak isteriz. Yani "ben olsam şöyle yapardım" deriz.

Yalnızca kendi açımızdan değil, birçok kişi için önemli biri olup bazı şeyleri değiştirmek ister miydik gerçekten de? Pek emin değilim bundan.

İnsan izah edemediği hiçbir şeye gerçekte sahip olamaz. Bu dünyada en azından kendimizi sahip olduğumuz veya olmadığımız yönlerimizle tanımlayabilmemiz gerekiyor. Kendi küçük dünyamızda hepimiz çok önemliyiz. Ve hatta hayatta kalmamız da bu öneme bağlı. Diğer insanlar açısından ise ancak ürettiğimiz maddi-manevi fayda oranında önemli olabiliyoruz.

Ben şahsen daha fazla fayda üretebilmeyi istiyorum ve bunun için uğraşıyorum. Önemli biri olmak istememdeki sebep bu. Potansiyelimi gerçekleştirmek ve sağlayabildiğim ölçüde fayda üretmek istiyorum. En azından kendi tarzıma uygun olarak bunu başarabileceğim bir hikayem olmasını diliyorum şu hayatta.

Peki, ya siz?Kabafii Reklam Alanı