'Plan Man' Üzerine

29.9.2018 / Deneme

Çocukluğumdan beri film izlemek hayatta en çok zevk aldığım şeylerden biri olmuştur. En az kitaplar kadar; en az okumak kadar sever ve önemserim filmleri.

'Plan Man' Üzerine

Sizce de her film bir kitap gibi, bir şeylerin hikâyesini anlatmaz mı?

Hıtşwgxnmwl4123456790*ğğüox    

plan man

Bu fotoğraftaki adam mı? Kendisi filmin kahramanı oluyor. Her şeyi planlı olmalı. Plansız bir şeyle karşılaştığı zaman resimdeki gibi tepki veriyor. Spoiler vermemek için neden böyle yaptığını yazmayacağım; ama adet olduğu üzere birazcık kendi hayatımızla filmin bağlandığı noktayı kendi hayatım üzerinden aktarmaya çalışayım ki, filmi yorumlamış olmakla ilgili amaç hâsıl olsun.

Kendimi bildim bileli hayatta kompozisyonlara özen gösteren biriyim. Çoğu zaman hastalık derecesine oldukça yakın bir düzen anlayışım olmuştur. Buna simetri takıntımı da ekleyecek olursak, oldukça çekilmez olduğumu kabul etmek durumundayım. Sonra 20’li yaşlarımın ortasında evleneceğim kişiyle tanıştığımda, kendim gibi düzen hastası birini bulduğum için sevinmiştim. Oysaki hasta olan eşim değil; kıymetli kayınvalideciğim imiş. Eşim ise, annesinin düzenli oluşundan epeyce rahatsız, dağınıklığın hayatına hayat katacağına inanan biriymiş.

plan man (2014)

Evlenince bana ne mi oldu?

Sorunun cevabını söylemesi ve daha da ötesinde hayatta bize neler olduğunu anlatması için; “karakter mi yoksa tecrübelerimiz mi; bizi biz yapar?” sorusuna da cevap olacak bu filmi izlemenizi öneririm.

*Okuyucuya önemli not: Arada tashih edilmesi beklenen bir hata gibi duran acayip harf ve rakamları; kızımın oraya serpiştirmesi için izin verme ihtiyacı hissettim. Bazen bir film hayatınıza acayip renkler katabilir sevgili dostlar.