Felaket Yılı: 2020

18.03.2020 / Genel

Her insanın iyi dileklerle başladığı 2020 yılı, peşi sıra gelen felaketlerle adeta insanları bıktırarak “Felaket Yılı” olarak adlandırıldı.

Felaket Yılı: 2020

Her yıl olduğu gibi 31 Aralık 2019 sonunda da dünya genelinde tüm insanların ortak bir dileği vardı. 2020 yılında herkes mutlu olmayı dilemişti. Özellikle kadına olan şiddetin bitmesini, savaşların durmasını ve sokakta yaşayan insanların kalmaması konusunda dilekler tutuldu.

Ne yazık ki 2020 yılı bu dileklerin hiç birisi gerçekleştirmedi. Aksine herkese kötülük getirdi. Gün geldi koca bir şehir sokakta yaşadı,  gün geldi tüm Türkiye sokağa çıkmaya korkar oldu. İş 2020’nin getirdiği felaketler..

istanbul 2020 depremi

1. 2020 Ocak ayı depremlerle başladı. Özellikle İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen yüzlerce artçı deprem ve ardından oluşan 4.7 ile 5.8 şiddetindeki depremler büyük korkuya yol açmıştı.

2020 elazığ depremi

2. Bu depremlerde can kaybı yaşanmasa da 24 Ocak akşamı merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası 37’si Elazığ’da, 4’ü Malatya’da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetti, bin 607 kişi de yaralandığı yetkililerce açıklandı. Bu depremlerin ardından bir hafta boyunca binlerce artçı deprem olmaya devam etti.

3. 4 Şubat gecesi İdlib de yandı gönlümüz. Rusya destekli Esad askerleri saldırdı Mehmetçiklerimize. 7 asker ve bir personel can vardı Suriye topraklarında.

idlib de 36 şehit

4. 27 Şubat gecesi bir kez daha saldırdı hain Esad ordu. 29 Şubat günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı bilgilere göre, Esad askerlerinin saldırması sonucu 36 şehit verdik. Bu sefer canımız o kadar çok yandı ki, ardından başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı sonucunda 3.138 Rejim askerinin öldürüldüğü açıklandı.

van bahçesaray çığ felaketi

5. Türkiye’nin yüreği bu sefer Van’da yandı. 5 Şubat günü aldı Türkiye kara haberi. Van Bahçesaray’da çığ felaketi yaşandı. Çığ altında2 kişi kalmıştı. O 2 iki kişiyi kurtarmaya giden can kurtarma ekipleri ise aynı yere düşen ikinci çığ felaketine kurban gittiler. Üst üste düşen iki çığ 11 asker, 9 korucu, 2 itfaiye erinin aralarında bulunduğu 41 kişiyi hayattan kopardı.

pegasus havayolları uçağı düştü

6. 6 Şubat günü aldı tüm Türkiye kara haberi. Pegasus Havayolları’na ait İzmir-İstanbul seferini yapan bir uçak, 5 Şubat akşamı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken pistten çıktı. 177 yolcusu ve 6 mürettebatı bulunan uçak savrularak 3 parçaya bölündü. Kaza sonucu 3 kişi hayatını kaybederken 180 kişi de yaralandı.

7. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, 11 Mart günü Türkiye’ye ulaştı. 6 günde 98 vaka sayısına ulaşılınca ülke genelinde okullar tatil edildi. Birçok iş yeri kapandı.

kasım süleymaninin öldürüldüğü

8. ABD tarafından gizli operasyonla öldürülen İran Devrim Muhafızları'nın lideri Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ülkesinde kahraman ilan edilince üç gün gömülemedi. Defin töreninde çıkan izdihamda ise 50 kişi hayatını kaybetti. Ardından İran, ABD’ye karşılık vermek için Irak’ta bulunan Amerikan üslerini bombaladı. Bu bombardıman sırasında bir Ukrayna uçağı düşürüldü. Uçağın yolcuları arasında yer alan 176 kişi hayatını kaybetti.

büyük avustralya yangını

9. Dünyanın birçok bölgesinde dönem dönem yangınlar çıkıyor. Ama Avustralya’da başlayan yangının boyutu şok farklıydı. Eylül 2019’da ilk kıvılcımın ortaya çıktığı yangın, 14 Şubat 2020 tarihinde kontrol altına alınabildi. Mart ayında ise söndürme çalışmaları sona erdi. Bu yangın sonucunda 1.25 milyar hayvan yanarak can verdi. Yangının ardından Avustralya’da ceviz büyüklüğünde dolu yağdı ve birçok bölge de sel yaşandı.

2020 çekirge istilası

10. Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin ürünlerini tüketen çekirgeler, İran’da ortaya çıktı. Binlerce çekirgenin sürüler halinde hareket etmesi ve saldırdıkları tarlalarda hiçbir şey bırakmamaları büyük tehlike yarattı. Çekirgeler bir günde 35 bin kişiye yetecek kadar gıda tüketiyor.

11. Filipinlerde Taal Yanardağı faaliyete geçti. Ardından bölgede yaşayan 82 bin kişi tahliye edildi. 2 kişinin öldüğü felakette başka can kaybı yaşanmadı.

12. Brezilya'nın güneydoğusunda bulunan Minas Gerais eyaletinde cuma günü başlayan şiddetli yağışlar sonrası meydana gelen sel ve toprak kaymalarında ölü sayısı 53'e yükseldi.

george floy protestoları

13. ABD'nin Minneapolis kentinde polis memuru Derek Chauvin siyahi Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak öldürdü. Sonrasında başta ABD olmak üzerinde Dünya genelinde birçok ülkede protestolar yapıldı. Protestocular afişlerinde en çok Floyd’un son sözü olan “I can’t Breathe – Nefes Alamyorum” cümlesi yer aldı.

14. Bingöl’de 14 Haziran günü meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında gelen 4.5 ve 4.7 büyüklüğündeki artçılar insanları korkuttu. 10 tane evin çöktüğü sarsıntıda Jandarma’nın 2 tane gözetleme kulesi de yıkıldı.

15. 20 Haziran tarihinde Bursa'nın Kestel ilçesinde aşırı yağış sonucu sel felaketi yaşandı. Yaşanan sel felaketi sonrasında 5 kişi hayatını kaybetti.

16. 25 Haziran'da Van'da 5.9 büyüklüğünde ve 26 Haziran'da Manisa'da 5.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

17. 3 Temmuz tarihinde Sakarya'da bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patama sonucu 7 işçi hayatını kaybetti.

wayfair türkiye trendyol

18. Temmuz ayında ortaya çıkan bir olay, tüm Dünya'nın ve Türkiye'nin gündemine oturmuş durumda. WayFair etiketi adı altında paylaşılan görüntüler de çocukların başka ürün fotoğraflarıyla yüksek fiyatlara satıldığı ortaya çıktı. Bir çocuğun adını alıp bir dolap çekmecesi fotoğrafı yükleyip satışlar yapıldı. Hamza adında bir dolap çekmecesi ya da Aleyna adında bir halı şeklinde satılan ürünlerin özelliklerine girildiğinde o çocuğu anlattığı ortaya çıktı. 9 Yaş altı çocukların satın alan kişilerce işkenceye maruz bırakılması ve korkudan ölecek noktaya geldiklerinde vücutları kesilerek kanları alınıyor. Korku sonrası özellike 9 yaş altı çocukların kanlarında bol miktarda Adrenochrom maddesi salgılanıyor. Bu madde insanların yaşamlarını %60 oranında arttırıldığı iddia ediliyor.

2020 yılında yaşanan beyrut patlaması

19. 4 Ağustos 2020'de Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Beyrut Limanı'nda patlama gerçekleşti. Patlamanın yıllar önce el konulan ve limanda depolanan 2.750 ton amonyum nitrata bağlı olduğunu belirtildi.

20. 24 Ağustos tarihinde Giresun'da sel felaket yaşandı. Felaket sonucunda 7 kişi hayatını kaybetti.

ankara polatlı kum fırtınası

21. Ankara Polatlı'da kum fırtınası meydana geldi. 12 Eylül'de gerçekleşen şaşırtıcı olay sonucunda 6 kişi yaralandı.

22. İzmir'de 30 Ekim Cuma günü 6.9 şiddetinde deprem meydana geldi. 114 kişi hayatını kaybetti. (Bknz: 2020 İzmir Depremi)