28.11.2021 / Bilim / Teknoloji / Ekonomi

Sevgili freelancerlar, bildiğiniz üzere gündem “döviz”. O halde gelin yeteneklerinizi nasıl dövize çevirebileceğinizden bahsedelim.

Uzun zamandır ne yazayım, nereden başlayayım diye düşünüyordum. Ardından son zamanlarda aslında sürekli gözümün önünde duran o konuyu fark ettim ve işte buradayım. Döviz kazanmak isteyen freelancerlar ve freelancer adayları, toplanın!

Hepimizin malumu olduğu üzere Türk lirası çok uzun zamandır dolar, euro ve pound gibi para birimleri karşısında ciddi değer kayıpları yaşıyor. Bu durumun da yaşamımıza maddi olarak birçok olumsuz getirisi oluyor. Tabii bununla da bitmiyor. Toplumsal olarak yaratılan karamsar havayla karşı karşıya kalıyor ve manevi olarak da zarar görüyoruz. Peki tüm bu yaşananları olumluya çevirmek adına yapacak bir şeyler yok mu? Tabii ki de var!

Kendi adıma, herhangi bir krizi fırsata dönüştürebileceğimize ve ortada bir sorun varsa, o sorunun bir çözümünün de olduğuna odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple, freelancer ve freelancer adayı gönül dostlarıma iyi gelecek bir şeyler yapmak adına kolları sıvadım ve size bir liste hazırladım... Yurt dışına çıkmaya gerek kalmadan, özgürce çalışarak nasıl döviz kazanılır sorusunun cevabını aşağıdaki listede bulacaksınız. Karşınızda döviz kazanacağınız freelancer siteler:

1. Freelancer

Freelancer

Freelancer olarak çalışarak yeteneklerini sergilerken dolar ile kazanç sağlamak isteyenler için en iyi alternatiflerden birisi. Freelancer’da işe kabul edilme şansını arttırmak için küçük ücretlere Freelancer sınavlarına girip, sertifikalar alarak daha görünür bir profil kazanabilirsiniz.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2. Fiverr

Fiverr

Fiverr benim favorim diyebilirim.. Yeteneklerinizi dolara çevirmek için Fiverr’ı kesinlikle denemelisiniz. İlk işinizi almak biraz süreç alabilir ama hevesiniz asla kırılmasın. İlk işinizi almanızla birlikte akışınızın hızlandığına şahit olacaksınız. Şansınızı denemek için geç kalmadan Fiverr’da yerinizi alın derim.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3. Upwork

Evet sırada yazılımı ödüllendirilmiş, popüler freelancer sitesi olan Upwork var. Dünyanın birçok farklı ülkesinden talebin yoğun olduğu bir web sitesi Upwork. Upwork’a başlarken yapacağınız işlerde biraz deneyimli olmak ve elle tutulur bir portfolyo sunmak sizin avantajınıza olacaktır.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4. Toptal

Toptal

Toptal, kendinizi kabul ettirmenizin görece zor olacağı freelancer sitelerinden bir tanesi durumunda. Güçlü bir portfolyonuz olduğuna inanıyorsanız Toptal’a başvurmak için geç kalmayın. Dünya’nın önde gelen markalarının ilan verdiği Toptal’da güzel kazançlar elde etmeniz kuvvetle muhtemel.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

5. Guru

Guru

Guru da milyonlarca üyeye sahip, birçok alanda yeteneklerinizi gösterirken dolar kazanabileceğiniz güzel bir freelancer iş sitesi. Guru, sizin için en iyi iş fırsatını kaçırmışsanız bununla ilgili otomatik eşleştirme yapabiliyor. Etinden sütünden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

6. Textbroker

Textbroker

Textbroker, özellikle içerik ve makale yazarları için ideal bir web sitesidir. Kalemine güvenenler için biçilmiş kaftan olan bu freelancer iş sitesini de kesinlikle tavsiye ediyorum.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

7. Voice123

Voice123

Voice123, seslendirme sanatçıları için uygun, dünyaca ünlü markalarla iş yapılabileceğiniz bir freelancer iş sitesidir. Sesine güvenenler buyursunlar efendim.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

8. 99designs

99designs

99Designs, tasarımcılara yönelik bir freelancer sitesidir. Tabii bunu sadece logo, kartvizit, afiş, broşür veya web tasarımı olarak düşünmeyin. T-shirt tasarımı, kitap kapağı tasarımı gibi birbirinden farklı birçok kategoride ilan oluşturabilir ve tasarım becerilerinizi dövize çevirebilirsiniz.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

9. Peopleperhour

Peopleperhour

Peopleperhour sitesinde ilanlar yoğunlukla internet projeleri hakkındadır. Grafik tasarım, sosyal medya yönetimi, dijital içerik editörlüğü, mobil uygulama geliştirme gibi alanlarda yeteneklere sahip olanlar ilanlar oluşturabilir.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

10. FlexJobs

FlexJobs

Birçok çalışma şekli ile fırsatlar sunan ve popüler bir iş sitesi olan Flexjobs ile listemizin sonuna geliyoruz. Bu web sitesi de gerçekten iyi alternatiflerden bir tanesi.

Buraya tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Listemizin sonuna geldik. Umarım bu yazı gelecekte sizi mutlu edecek güzel kazançlar elde etmenize yardımcı olur. Dolar yükselir mi? Dolar 15 TL olur mu? Minvalindeki sorulara herhangi bir yanıtım olmasa da, şunu net bir şekilde söyleyebilirim: “En güzel yatırım, kendinize yapacağınız yatırımdır.” Bereketli olsun (: