6.12.2019 / Kültür / Sanat / Çevre

Dick van Duijn'in, poz yakalanması güç olan sincaplardan birini, bulduğu cevizle birlikte sudan sıçrarken yakaladığı fotoğraf viral oldu.

Fotoğrafçı Dick van Duijn, doğru zamanda doğru yerde olmayı içgüdüsel olarak bilen başarılı sanatçılardan. Geçtiğimiz yıl boyunca, doğada görme ihtimalinizin çok düşük olduğu, sevimli hareketlerde bulunan hayvanların unutulmaz resimlerini çekmişti. Bir çiçeğin baştan çıkarıcı kokusunun tadını çıkaran sincap fotoğrafı da geçtiğimiz yaz viral olmuştu.

Dick van Duijn, bir çiçeğin baştan çıkarıcı kokusunun tadını çıkaran sincap fotoğrafı

Bu yıl da Duijn’in yüzü bir sincapla güldü. Bulduğu bir cevizi su yüzeyinden alıp hızlıca kaçan sevimli yaratığın fotoğrafı dünya çapında ün kazandı. Sonbahar yapraklarının fon oluşturduğu bu özel görüntü, sincabın kaçışı esnasındaki sıçrayan damlacıklarla muhteşem bir kare oluşturuyor.

Dick van Duijn, sincabın kaçışı esnasındaki sıçrayan damlacıklar

Sincapların fotoğraflarını çekmek oldukça zordur ve onlara yaklaşma konusunda da dikkatli olmalısınız. Bu görüntüyü yakalamak için gizlenen ve kadrajı net bir şekilde görme imkanının olmadığı ifade eden Van Duijn o günü şöyle anlatıyor:

25 Kasım 2019 Pazartesi günü, Hollanda Ormanı’nda bir barınak içinde saklanmıştım. Sabırla o sahnenin yaşanmasını beklemem gerekiyordu ve görüş açım da çok net değildi. Gün doğumundan gün batımına kadar oradaydım fakat harcadığım zamana gerçekten değdi. Eve böylesine muhteşem bir fotoğrafla döneceğimi asla düşünmüyordum.

Van Duijn’in çalışmalarının baskı formatlarına wall-art.com aracılığıyla ulaşabilir ve çeşitli ebatlarını ya da formatlarını satın alabilirsiniz.